Header-Farm-Field سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گرجستان

سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گرجستان

چاپ

امتیاز کاربران

rating_star سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گرجستانrating_star سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گرجستانrating_star سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گرجستانrating_star سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گرجستانrating_star سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گرجستان
 

در زمینه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی در گرجستان باید توجه داشت که قبل از خرید و یا اجاره زمین کشاورزی در گرجستان باید قوانین موجود برای اتباع خارجی را در نظر گرفت و با توجه به شرایط تعیین شده نسبت به سرمایه گذاری مناسب اقدام نمود.

سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گرجستان از بهترین گزینه‌ها است

در بخش کشاورزی گرجستان مشکلات بسیاری وجود دارد. یکی از مهم‌ترین مشکلات کمبود سرمایه لازم است. البته دانش به روزی نیز در این بخش به چشم نمی‌خورد و کلیه تولیدات کشاورزی به روش‌های سنتی تولید می‌شوند. البته باید این نکته را نیز عنوان کرد که طی سال‌های اخیر، اتباع خارجی بسیاری در این بخش سرمایه گذاری کرده‌اند که این مسئله موجب رونق بخش کشاورزی گرجستان شده است.

چندین فاکتور کلیدی و مهم هستند که باعث رشد بخش کشاورزی در گرجستان شده اند، این فاکتورها عبارتند از:

کشاورزی در گرجستان مرحله گذار از سنتی به صنعتی شدن را طی می کند و نیاز کشور گرجستان و بازارهای کشورهای همسایه را می تواند تامین نماید.نیاز این بخش در حال حاضر به فعالیت سرمایه گذاران در این حوزه‌ها می باشد:

  1. ایجاد مجتمع‌های چند منظوره دامپروری ، کشاورزی ، باغداری و پرورش ماهی

  2. کارخانه های بسته بندی و فرآوری محصولات کشاورزی

  3. فراوری صنایع لبنی

  4. ایجاد قلمستان و باغ

  5. ایجاد گلخانه محصولات کشاورزی در گرجستان

سرزمین‌های گرجستان از دید اقلیمی منحصر به فرد و دارای هر چهار فصل سال هستند. تقریبا 43% کل این سرزمین زیبا، مناسب برای کشت و دامپروری است. کشاورزی و تولید فراورده‌های غذایی از اولویت‌های اصلی گرجستان محسوب می شود.

کشور گرجستان در منطقه اوراسیا یعنی در دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد و به این علت نام دروازه اروپا و نقش پل ارتباطی بین کشورهای خاورمیانه و اروپا را ایفا می‌کند. کشور گرجستان در سال‌های اخیر با سرمایه گذاری های کلان در بخش‌های مختلف و به عنوان عضو ناظر اتحادیه اروپا به دنبال عضویت قانونی این اتحادیه می‌باشد. مساحت بیش از 45 درصد از کل کشور گرجستان را جنگل‌ها و بیشه زارها تشکیل داده است و تلطیف هوا و بارش‌های فراوان از اثرات این پوشش جنگلی مناسب است.

 

کشت فراسرزمینی:

کشت فراسرزمینی یعنی بهره‌برداری از منابع، عوامل، ظرفیت‌ها و امکانات سایر کشورها برای تولید محصولات کشاورزی مورد نیاز در راستای حفظ منابع پایه‌ای تولید و ارتقای امنیت غذایی و سایر نیازهای صنعتی کشور. کشورهای کم آب و کم باران نسبت به متوسط آمار جهانی، و همچنین کشورهای دارای اقلیم خشک و نیمه خشک در سالهای اخیر از روش کشت فراسرزمینی در جهت تامین نیاز داخلی خود از محصولات کشاورزی را آغاز نموده‌اند.

براساس این سیاست کشورهای کم آب من جمله  ایران، کشورهای هدف را از بین همسایگان وحتی کشورهای دور انتخاب می‌نمایند که شرایط اقلیمی و بارشی مناسبی برای کشت و کار داشته باشند و طی خرید یا اجاره اراضی مستعد کشاورزی در آن کشور، محصولات مورد نیاز خود را  تولید و به کشور خود برمی‌گردانند. طبیعتا اتحادیه‌ها، صنوف و کشاورزان پیشرو در این زمینه همکاری‌های لازم را با کشور مبدا انجام می‌دهند. از محصولات کشاورزی پرمصرف در گرجستان می‌توان به: سیب زمینی، گوجه فرنگی، خیار، بادمجان و انواع سبزیجات معطر اشاره کرد.

در فصول سرد سال اغلب محصولات کشاورزی پرمصرف در گرجستان از کشور ایران و سایر کشورها وارد می‌شوند زیرا هزینه‌های انرژی در گرجستان بالاست و گلخانه‌های زیادی در این کشور یافت نمی شود. بنابراین در کشت فراسرزمینی می‌توان محصولاتی را که به آب زیادی نیاز دارند در گرجستان کشت و پرورش داد و سپس به ایران صادر کرد و از طرفی نیز در فصل زمستان به دلیل دمای هوای مناسب در ایران، برخی از محصولات پرمصرف در گرجستان که به آب کمتری نیاز دارند را در ایران کشت و پرورش داد و سپس به گرجستان صادر کرد.

 

فرآوری و بسته بندی محصولات کشاورزی در گرجستان:

محصولات کشاورزی در گرجستان هنوز دارای صنایع فرآوری به صورت تجاری نبوده و جای این مقوله در این بخش خالی است و سرمایه گذاران این بخش می‌توانند از این موقعیت استفاده نموده و با ایجاد صنایع تبدیلی و همچنین استفاده از بسته بندی شکیل و مناسب جهت صادرات محصولات، سودآوری بسیار مناسبی را از این سرمایه گذاری کسب نمایند.

Tags: ,