تفاهم‌نامه همکاری فی ما بین ایران و گرجستان در بخش های ترانزیتی و منطقه ای

چاپ

امتیاز کاربران

rating_star تفاهم‌نامه همکاری فی ما بین ایران و گرجستان در بخش های ترانزیتی و منطقه ایrating_star_blank تفاهم‌نامه همکاری فی ما بین ایران و گرجستان در بخش های ترانزیتی و منطقه ایrating_star_blank تفاهم‌نامه همکاری فی ما بین ایران و گرجستان در بخش های ترانزیتی و منطقه ایrating_star_blank تفاهم‌نامه همکاری فی ما بین ایران و گرجستان در بخش های ترانزیتی و منطقه ایrating_star_blank تفاهم‌نامه همکاری فی ما بین ایران و گرجستان در بخش های ترانزیتی و منطقه ای
 

ایران و گرجستان تفاهم‌نامه همکاری در بخش های ترانزیتی و منطقه ای امضا کردند.

 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌ها‌ی حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای کالا و مسافر جمهور‌ی اسلامی ایران و جمهوری گرجستان به ریاست معاون وزیر راه وشهرسازی در تفلیس برگزار شد.

محمدجواد عطرچیان مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی بابیان این خبر اظهار داشت: در جریان برگزاری هفتمین اجلاس کمیته حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای کالا و مسافر که با حضور داود کشاورزیان معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و دیوید خوتشیوالی معاون وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان در تفلیس برگزار شد، طرفین بر توسعه روابط حمل‌ونقلی بین دو کشور و ارتقای همکاری‌های دو و چندجانبه برای توسعه روابط حمل‌ونقلی و ترانزیتی تأکید کردند. 

 

وی افزود : طرف گرجی بر رفع موانع و مشکلات شرکت‌های حمل‌ونقل و کامیون‌های گرجی در خاک ایران و همچنین روان‌سازی و ارائه تسهیلات به کامیون‌های گرجی تأکید کرد.

عطرچیان یادآور شد: دو طرف درباره موضوع های حمل‌ونقل جاده‌ای کالا و مسافر، همکاری در کریدورهای ترانزیتی و منطقه‌ای، فقدان پوشش بیمه‌ای مناسب و کارآمد برای کامیون‌های ایرانی عبوری در قلمرو گرجستان و سایر موضوعات به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وی تصریح کرد: از مهمترین دستاوردهای این اجلاس افزایش قابل توجه مبادله پروانه های تردد معاف از عوارض است که در مقایسه با سالهای گذشته از افزایش چشمگیری برخوردار ‌است، نیمی از این تعداد حداکثر طی یک ماه آینده در اختیار طرف ایرانی قرار خواهد گرفت.

از مزایای افزایش برگه های تردد مورد مبادله بین دو طرف می توان به افزایش توسعه و مراودات بازرگانی بین دو کشور و کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل اشاره کرد.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی بابیان اینکه طرفین همچنین به روان‌سازی و تسهیل تردد اتوبوس‌های ایرانی و ارائه تسهیلات به آنان تأکید کردند ، افزود: توافق شد با توجه به اهمیت تأسیس کریدور شش‌جانبه خلیج‌فارس - دریای سیاه، نسبت به برگزاری اجلاس کارشناسی جهت نهایی کردن سند مزبور هماهنگی‌های لازم را به عمل آورند.

عطرچیان افزود: دو طرف در خصوص راه‌اندازی خطوط رو - رو از بندرهای پوتی و باتومی و همچنین میزان تعرفه‌ها و هزینه‌های خطوط مزبور، مذاکره و بازدیدی از این دو بندر توسط هیئت ایرانی به عمل آمد.

شایان‌ذکر است در حال حاضر سالیانه بیش از9000 کامیون ایرانی کالاهای صادراتی کشورمان را از طریق جمهوری آذربایجان و یا ترکیه به گرجستان حمل می‌کنند. میزان تردد کامیون‌های گرجی به ایران در سال گذشته حدوداً600 دستگاه بوده است.

 

آخرین اخبار و رویدادهای گرجستان را در جورجیا سرویس ببینید

مرکز تخصصی خدمات شرکتی در گرجستان

تلفن مشاوره ایران: 09120056206 

تلفن مشاوره گرجستان : 598852000-995+

Tags: ,