en گرجستان در یک نگاه (درباره گرجستان)

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
یاداوری
georgia_general_information گرجستان در یک نگاه (درباره گرجستان)

گرجستان در یک نگاه (درباره گرجستان)

rating_star_blank گرجستان در یک نگاه (درباره گرجستان)rating_star_blank گرجستان در یک نگاه (درباره گرجستان)rating_star_blank گرجستان در یک نگاه (درباره گرجستان)rating_star_blank گرجستان در یک نگاه (درباره گرجستان)rating_star_blank گرجستان در یک نگاه (درباره گرجستان)
 

گرجستان در زمان باستان با نام ایبریا شناخته شده است و امروزه در اکثر زبان‌ها با اشکال گوناگون واژهٔ یونانی "گِئُرْگیا" (Georgia به معنای کشاورزی) شناخته می‌شود. از زمان بنیان پادشاهی گرجستان باستان یا همان ایبریا توسط پارناواز یکم در سدهٔ چهارم پیش از میلاد تا زمان حمله مغول به گرجستان در سدهٔ ۱۳م میلادی، دورهٔ صلح و آرامش در تاریخ گرجستان است و از حمله مغول به بعد، گرجستان تاریخی پر فراز و نشیب را با ایستادگی در برابر حملات ایرانیان، عثمانی‌ها و روس‌ها گذرانده که واپسین مورد آن حملهٔ روسیه به گرجستان در سال ۲۰۰۸ میلادی است.

 

جغرافیای گرجستان

کشور گرجستان با نام محلی «ساکارتولو» و مساحتی معادل 69700 کیلومتر مربع، در قفقاز جنوبی واقع است. پایتخت گرجستان «تفلیس» است وکشور به 9 منطقه (گوری، ایمرتی، کاخئتی، ک‌وِمو کارت‌لی، م‌تس‌ختا-م‌تیانِتی، راچا-لچخومی و ک‌وِمو سیانتی)، 65 ناحیه، 5 شهر مستقل از نواحی (منهای آبخازیا و تسخینوالی) تقسیم می‌شود. این کشور از شمال به روسیه، از شرق به جمهوری آذربایجان، از جنوب به ارمنستان و ترکیه و از غرب به دریای سیاه محدود می‌شود. بخش عمده‌ای از زمین‌های این جمهوری ناهموار و کوهستانی بوده و مرتفع‌ترین نقطه‌ی آن کوه «شاخارا» با ارتفاع 5069 متر است. شهرهای مهم بر حسب جمعیت در جدول زیر لیست شده است.

شهرهای مهم گرجستان بر حسب جمعیت

رده

نام شهر

نام منطقه

جمعیت

1

تفلیس (Tbilisi)

تفلیس

700 158 1

2

کوتایسی (Kutaisi)

ایمرتی (Imereti)

000 507

3

روستاوی (Rustavi)

کوِموکارتلی (Kvemo Kartli)

300 432

4

باتومی (Batumi)

آجارا (Adjara)

300 346

5

زوقدیدی (Zugdidi) + مهاجران آبخازیا

سامگرتو-زمو س‌وانِتی (Samegreto-Zemo Svaneti)

800 320

6

تلاوی (Telavi)

کاختی (Kakheti)

700 314

7

گوٌری (Gori)

شیدا کارت‌لی (Shida Kartli)

300 259

8

توری (Tori)

سامگرتو-زمو س‌وانِتی (Samtskhe-Javakheti )

900 155

9

ازورگتی (Ozurgeti)

گوریا (Guria)

 110 500

10

متسختا (Mtsketa)

متسختا متیانتی (Mtsketa-Mtianeti)

200 93

 

وضعیت اجتماعی و مردم‌شناسی گرجستان

در مورد فرهنگ و آداب اجتماعی مردم گرجستان موارد زیر قابل توجه است:

 • فرهنگ گرجستان به دلیل جنگ‌ها و لشکرکشی‌های متعدد توسط دولت‌های قدرتمند منطقه منجمله روسیه، ایران، روم وعثمانی به نوعی ازتمامی این فرهنگ‌ها تاثیر گرفته است.
 • ازنظر مذهبی حدود 75% مردم گرجستان مسیحی ارتدکس، 11% مسلمان، 8% ارمنی­‌اند و 6% به سایر ادیان گرایش دارند. به طوری که در مکان‌های اجتماعی وتجاری دیده می‌شود، مردم این کشور به مناسک دینی پایبند و معتقد هستند. به عنوان مثال در اکثر شرکت‌های خصوصی، دفاتر اسناد رسمی و سایر اماکن مورد مراجعه، محرابی با برخی شمایل‌‌های مذهبی وصلیب به چشم می‌خورد.
 • زبان دوم رایج در گرجستان روسی است. تقریباً تمام اهالی قادر به گفت‌وگو به زبان روسی هستند.
 • افراد قادر به تکلم به زبان انگلیسی در گرجستان بیش‌تر به صاحبان کسب و کار و قشر خاصی از تحصیل کردگان محدود است. در سال‌های اخیر جایگزینی انگلیسی به جای روسی شتاب گرفته است اما انتظار نداشته باشید بتوانید در ادارات و کوچه و خیابان (و گاهی حتی در هتل‌ها) از زبان انگلیسی استفاده کنید.
 • امکان استفاده از زبان‌های ترکی (آذربایجانی) و ارمنی بسته به مورد وجود دارد اما رواج گسترده ندارد.
 • میزان باسوادی در گرجستان 99% است.
 • تجربیات نگارنده حاکی از آن است که گرجی‌ها نیز مانند اکثر کشورهای جنوب CIS حساسیت کم‌تری نسبت به زمان دارند.
 • از نظر پایبندی به توافقات، گرجی‌ها عموماً به پایبندی به توافقات و قراردادهای خود شهرت داشتند امابه نظر می‌رسد شرایط بد اقتصادی سال‌های اخیر این پایبندی به تعهدات را تحت‌ الشعاع قرارداده واز میزان پایبندی به توافقات درمیان آنها کاسته است، لذا در معاملات کلان، اخذ تضامین کافی ازاهمیت بالایی برخورداراست.
 • گرجی‌ها در مذاکرات تجاری رک و در عین حال گرم و احساسی هستند. آنها به‌ راحتی موضع منفی یا مثبت خود را در قبال یک پیشنهاد یا رفتار نشان می‌دهند. این رفتار را نباید موضع خصمانه‌ی آنها در مذاکرات تلقی کرد.

 

سهولت کسب و کار در گرجستان

تصمیم‌گیری برای ورود به هر بازار جدیدی به عنوان سرمایه‌گذار، مستلزم اطلاع از شاخص‌های معینی است. یکی از این شاخص‌ها، «سهولت کسب و کار» است. این شاخص از طریق مطالعه‌ی قوانین و مقررات، توسط متخصصان خبره شامل مدیران دولتی، حقوق‌دانان، مشاوران مدیریتی، حسابداران و کارشناسانی از رشته‌های مختلف در 183 اقتصاد در سطح جهان که عموماً نقش قانون‌گذاری و تدوین مقررات را به عهده دارند محاسبه می‌شود.

شاخص سهولت کسب و کار از بررسی مقرراتی که مستقیماً بر فعالیت کسب و کار اثر دارند محاسبه می‌شود و نه شرایط عمومی مانند نزدیکی به بازارهای بزرگ، کیفیت زیرساختار، تورم، یا میزان جنایت. رتبه‌ی شاخص سهولت کسب و کار هر کشور از میانگینِ 10 شاخص فرعی زیر به دست می‌آید:

 • تأسیس یا شروع کسب و کار (رویه‌ها، زمان، هزینه و حداقل سرمایه برای تأسیس یک کسب و کار)
 • گرفتن پروانه‌ی ساخت (رویه‌ها، مدت، و هزینه‌ی ساخت یک انبار)
 • استخدام کارگر (شاخص دشواری استخدام، شاخصِ انعطاف ساعات کاری، دشواریِ شاخص افزونگی نیروی کار (سهولت اخراج نیروی کار مازاد)، سختی شاخص استخدام، هزینه‌های اخراج نیروی کار)
 • ثبت دارایی (رویه‌ها، زمان و هزینه‌ی ثبت املاک تجاری)
 • حمایت از سرمایه‌گذاری (شاخص‌های مربوط به گستره‌ی افشای اطلاعات تجاری، گستره‌ی مسؤولیت حقوقی مدیر و سهولت دادخواهی سهام‌داران)
 • پرداخت مالیات (تنوع مالیات‌های پرداختنی، ساعات صرف شده در سال برای تنظیم اظهارنامه‌ی مالیات و کل مالیات پرداختنی به عنوان سهم سود ناخالص)
 • تجارت برون‌مرزی (تعداد مدارک، هزینه و زمانِ لازم برای صادرات یا واردات)
 • عقد قرارداد (رویه‌ها، زمان و هزینه‌ی عقد قرارداد)
 • انحلال یک کسب و کار (شاخص نرخ بازیابی به عنوان تابعی از زمان، هزینه و دیگر عواملی مانند نرخ استقراض و احتمال سرپا ماندن کسب و کار)

مثلاً مطابق «گزارش فعالیت کسب و کار 2010»، استرالیا از نظر شاخص «شروع کسب و کار» بعد از نیوزیلند و کانادا در رتبه­‌ی سوم قرار داشت. در استرالیا 2 رویه برای شروع یک کسب و کار لازم است که انجام آن به طور میانگین به 2 روز زمان نیاز دارد. هزینه‌ی اداری آن 0.8% درآمد سرانه‌ی ناخالص ملی است. محدودیتی برای حداقل سرمایه‌گذاری وجود ندارد. به‌عکس، در گینه‌ی بیسائو که از نظر همان شاخص بدترین (رتبه 183 از 183) فضای کسب و کار را دارد، تشریفات تأسیس یک کسب و کار 213 روز طول می‌کشد. هزینه‌ی اداری آن 323% درآمد سرانه‌ی ناخالص ملی، و حداقل سرمایه برای تأسیس کسب و کار 6.1006% درآمدِ سرانه‌ی ناخالص ملی است. گرچه در ظاهر مقررات کم‌تر و ساده‌تر غالباً به معنی بالاتر بودنِ رتبه است، اما همیشه این قاعده برقرار نیست. مثلاً حمایت از حقوق وام دهنده‌ها و سرمایه‌گذارها خود مستلزم تدوین و اعمال مقررات بیش‌تر است.

نگاهی به کسب و کار در کشور گرجستان نشان می‌دهد که این شاخص در چند سال اخیر رو به بهبود بوده است. ما از دو زاویه به این شاخص پرداخته‌ایم: روند تغییرات رتبه‌ی سهولت کسب و کار کشور گرجستان در طی 5 سال اخیر و مقایسه‌ی این شاخص بین کشورهای مختلف جهان در ده سال گذشته. محاسبه‌ی امتیازهای این رتبه‌بندی توسط مؤسسات مختلف اندکی با هم متفاوت است. مثلاً رتبه‌­ی فعالیت کسب و کار (DBI) اعلام شده توسطِ وب‌سایت «Business Environment Snapshots» برای گرجستان در سال 2011 برابر 12 و رتبه‌ی اعلام شده توسط وب‌سایت «Doing Business» برابر 17 اعلام شده است. هر دو این وب‌سایت‌ها به نوعی وابسته به بانک جهانی (WB) و شرکت مالیه‌ی بین‌الملل (IFC) هستند. علت این تفاوت، ملحوظ کردن یا نکردن بعضی شاخص‌های فرعی (مثلاً زیرشاخص استخدام کارگر و گرفتن انشعاب برق) است. در جدول زیر امتیازات رتبه‌بندیِ سهولت کسب و کار در گرجستان نشان داده شده است.

 

امتیازات رتبه‌بندی سهولت کسب و کار گرجستان

شاخص رتبهبندی

رتبهی فعالیت کسب و کار 2012

رتبهی فعالیت کسب و کار 2011

تغییر رتبه

تأسیس کسب و کار

7

8

1

گرفتن پروانهی ساخت

4

6

2

گرفتن انشعاب برق

89

91

2

ثبت املاک

1

2

2

گرفتن وام

8

21

13

حمایت از سرمایهگذار

17

21

4

پرداخت مالیات

42

62

20

تجارت برونمرزی

54

34

20-

عقد قرارداد

41

40

1-

رفع کمبود مالی

109

111

2

 

برای به دست آوردن مقیاسی از شاخص‌های فضای کسب و کار در گرجستان و سایر اقتصادها جدول زیر را بررسی قرار دهید.

 

مقایسه‌ی بعضی شاخص‌های سهولت کسب و کار گرجستان با میانگینِ اقتصادهای منطقه‌ای

شاخص

OECD

اروپای شرقی و آسیای مرکزی

گرجستان

رویه‌ها (تعداد)

5

6

2

مدت (روز)

12

16

2

هزینه (% درآمد سرانه)

7/4

3/8

3/4

حداقل سرمایه ی پرداخت شده (% درآمد سرانه)

1/14

10

0

 

شاخص‌های سهولت کسب و کار در گرجستان

ردیف

رویه

مدت انجام

هزینههای مرتبط

1

پرداخت هزینه‌ی ثبت و ثبت شرکت در اداره‌ی ثبت (ثبت کارآفرینی) و گرفتن شماره‌ی ثبت و پروانه‌ی دولتی و ثبت مالیاتی

1 روز

GEL 100

(ثبت عادی) یا

GEL 200

(ثبت سریع) +

+ GEL 1

(کارمزد بانکی)

2

گشایش حساب بانکی

1 روز

بدون هزینه

 

دسترسی

صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی و پیمانکاران، بنا به نوع و طبیعت فعالیت خود مجبور هستند با بازار هدف همیشه در تعامل مستقیم باشند. اشخاص علاوه بر حضور گاه و بیگاه در محل، به ­تناوب مدیران، کارشناسان، بازرسان و ناظران خود را به محل اعزام کنند. از این رو «دسترسی» در صدورخدمات فنی و مهندسی و همچنین سرمایه‌گذاری چنان جایگاه مهمی را می‌­یابد که می‌­تواند حتی در مواردی به ­تنهایی سایر مؤلفه­‌های مؤثر در مطالعه بازار را تحت­‌الشعاع قرار دهد.

به علت اهمیت فوق‌العاده‌ی حمل و نقل زمینی در تأمین مواد لازم برای سرمایه‌گذاری و همچنین صدور خدمات فنی و مهندسی، بررسی دسترسی زمینی از اهمیتی فوق‌العاده برخوردار است. گرجستان و ایران دارای مرز مشترک زمینی نبوده واز این رو برای دسترسی زمینی باید از طریق یکی از کشورهایی که هم با ایران و هم با گرجستان مرز مشترک دارند به آنجا سفر کرد. از میان سه کشور ترکیه، آذربایجان و ارمنستان، نزدیک ترین مسیر از طریق جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان است ولی با توجه به نیاز به روادید برای گذر از خاک جمهوری آذربایجان و همچنین جمهوری ارمنستان از یک سو و عدم نیاز به روادید برای گذر از خاک ترکیه، در حال حاضر بخش عمده‌ی بار زمینی و همچنین مسافرین جاده‌ای از طریق مسیر ترکیه ترانزیت می‌کنند. این کُریدور خود شامل 2 مسیر است. در مسیر نزدیک‌تر از طریق جاده‌ی آرداهان دامال پس از گذر از مرز بازرگان و عبور از شهرهای دوغوبازیزید، ایغدیر، قارص، اردهان، هاناک، دامال، پوسوف، گوموش کاواک، بین‌باشی امین به‌ی، والِ (آردهان دامال یولو، آبی خط‌چین) به مرز «تورک گؤزو» میان گرجستان و ترکیه خواهیم رسید.نام این گذرگاه مرزی در سمت گرجستان «واله (یا والِ)» است. فاصله‌ی مرز بازرگان تا «مرز تورک گؤزو» 390 کیلومتر است. جاده‌ی فوق بعد از شهر اردهان در مقاطعی در دست تعمیر و کم‌عرض است. بیش از 250 کیلومتر از جاده چهارباند بوده امّا در مجاورت مرز گرجستان کوهستانی و کم‌عرض و صعب‌العبور می‌شود. از سوی دیگر نباید فراموش کرد كه این مسیر (علی‌الخصوص بعد از اردهان) در مورد علائم جاده‌ای و سایر عوامل ایمنی مانند گاردرِیل و نیوجرسی فوق‌العاده فقیر بوده و لذا عبور از آن در فصل زمستان اصلاً توصیه نمی‌شود. در این مسیر پس از گذر از مرز «واله» و شهرهای «آخالچیكه»، «بورجومی»، «خاشوری» و «گوری» به تفلیس خواهیم رسید، که این مسیر نیز به نوبه‌ی خود كوهستانی، اما از نظر علایم راهنمایی و رانندگی و گاردریل و نیوجرسی نسبت به مسیر تركیه بسیار ایمن‌تر است.

این مسیربرای مسافرت به بنادر دریای سیاه (باتومی و پوتی) طولانی بوده و با توجه به قیمت گزاف بنزین در ترکیه و گرجستان، مسیر توصیف شده مقرون به صرفه نیست. بنابراین برای مسافرت زمینی و همچنین حمل زمینی کالا به (یا از) بنادر فوق در گرجستان بهتر است پس از «قارس» به سمت شاوشات، آرت‌وین، بورچ‌کا، هوپا، کمال‌پاشا، باتومی، ادامه­‌ی مسیر داده و پس از عبور از مرز «سارپی» در گرجستان به بنادر فوق عزیمت کرد. خاطرنشان می‌سازد بنا به گفته‌ی رانندگان اتوبوس‌های مسافری، مسیر تفلیس از طریق مرز واله برای اتوبوس‌ها پوشش بیمه‌ای نداشته و اتوبوس‌ها همیشه از طریق مرز سارپی تردد می‌کنند. مسیر بازرگان، دوغوبازیزید، ایغدیر، قارص، اردهان، شاوشات، آرت‌وین، بورچ‌کا، هوپا،کمال‌پاشا، باتومی، و بازرگان، دوغوبازیزید، ایغدیر، قارص،اردهان،هاناک، دامال، پوسوف، گوموش کاواک، بین‌باشی امین به‌ی، واله

 با وجود این، مشاهدات عینی حاکی از این است که بار صادراتی ایرانی به مقصد تفلیس عمدتاً از مرز واله ترانزیت می‌شود. برای افرادی که از استان‌های اردبیل، گیلان یا سایر استان‌های شمالی قصد عزیمت به گرجستان را دارند بهترین مسیر می‌تواند مسیر ریلی از طریق جمهوری آذربایجان باشد. در زمان گزارش حاضر، کم نیستند افرادی که به صورت زمینی از این طریق به گرجستان تردد می‌کنند. 

 

فضای سیاسی گرجستان

استقلال گرجستان از شوروی، با آغاز مناقشات با آبخازیا و اوستیا مقارن شد. این جنگ‌ها در سال 94 میلادی با مداخله‌ی خارجی پایان یافت، ولی طبیعی است که شرایط جنگی و اقتصاد پس از جنگ می‌تواند فضا را برای فساد اقتصادی باز کند. این امر موجب شد که انقلاب رُز در سال 2003 با شعار احیای تمامیت عرضی، کاهش فساد و بهبود وضعیت اقتصادی به پیروزی برسد. به موازات پیروزی این انقلاب، سازمان‌های بین‌المللی اعتباری، مانند: صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و بانک توسعه‌ی شرق اروپا، به گرجستان وارد شده و موجب بهبودی نسبی در وضعیت اقتصادی گرجستان شدند. از این دوره به بعد گرایش‌ها و دسته‌بندی‌های سیاسی فراوان و متعدد در گرجستان نمود یافت. متقابلاً نباید فراموش کرد که اکثر منابع مالی کشور نیز تحت سیطره‌ی متنفذین سیاسی است.

 

فضای قانونی تجارت در گرجستان

در گرجستان نیز مانند سایر کشورهایی که از جنگ خلاصی یافته و درحال گذار از اقتصاد جنگی به اقتصادی با ثبات هستند، فضای قانونی ناظر بر فعالیت‌های اقتصادی با تغییرات و آزمایش و خطا آمیخته شده است. اما با دور شدن از سال‌های جنگ، ثبات قوانین به تدریج بر فضای اقتصادی گرجستان حاکم می‌شود. اصولاً نباید از یاد برد که قوانین ناظر برفعالیت اقتصادی اتباع خارجی در کشورهای مختلف تابع وضعیت اقتصادی همان کشور است. بدین شکل که در ممالکی که به دلیل داشتن منابع معدنی، منابع انرژی و سایر منابع طبیعی به صورت قائم به ذات غنی و ثروتمند هستند، قانون سرمایه‌گذاری با ارائه‌ی تخفیفات مالیاتی و گمرکی و همچنین با آزاد گذاشتن طرف خارجی برای انتقال سود خود به خارج، فرد خارجی را به سرمایه‌گذاری در کشور خود ترغیب کنند و متقابلاً از انتقال کامل مالکیت اموال غیرمنقول به سرمایه‌گذار خارجی ممانعت می‌کنند. همچنین در کشورهای غنی عموماً موانعی در راه انتقال کلیه سهام فرد حقوقی به اتباع خارجی وضع می‌کنند به نوعی که همیشه فرد یا افرادی از اتباع کشور سرمایه‌پذیر در هیأت مدیره شخصیت حقوقی سرمایه‌گذار حضور داشته باشند. در کشورهای فقیر قضیه به نوعی عکس این سازوکارها است، زیرا مالیات و سایر عوارض از منابع مهم درآمد دولت بوده و لذا دولت نمی‌تواند از آنها چشم بپوشد. به بیان ساده‌تر در کشورهای فاقد منابع مالی، دولت جهت ترغیب سرمایه‌گذار خارجی، فضای قانونی برای انتقال مالکیت 100% را به سرمایه‌گذار خارجی فراهم می‌کند و حتی قطعه زمین پروژه را نیز بدون شریک محلی به نام سرمایه‌گذار منتقل می‌کند ولی تخفیفات مالیاتی چندانی به سرمایه‌گذار خارجی نمی‌دهد. با وجود اینکه گرجستان عملاً در گروه دوم طبقه‌بندی می‌شود اما طی چند سال اخیر دولت این کشور سعی کرده است با ارائه برخی تخفیفات مالیاتی بر جذابیت‌های آن کشور برای سرمایه‌گذاران بیفزاید که نتایج اعمال این تخفیفات نیز در عمل قابل مشاهده است. به عنوان مثال:

 • بعد از انتقال 100% پروژه به سرمایه‌گذار خارجی نیز باید گفت که انتقال قطعی کلیه‌ی زمین‌های تجاری، مسکونی، و ورزشی به سرمایه‌گذار حقیقی و حقوقی خارجی مجاز است. در عین حال، قانون مجوز انتقال اراضی کشاورزی به اشخاص حقوقی گرجی که صد در صد سهام‌ داران‌ شان اتباع بیگانه‌اند را نیز می‌دهد.
 • سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند حتی نهادهای پولی - اعتباری مانند بانک‌ها را بخرد یا تأسیس کند.
 • انتقال کامل درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری به خارج آزاد است.
 • با وجود این مالیات نقل و انتقال اموال غیرمنقول، مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده از سرمایه‌گذار خارجی و اتباع محلی به یک میزان و شیوه اخذ می‌شود مگر در مناطق آزاد تجاری و انبارهای عمومی که در ادامه به‌ تفضیل توضیح داده خواهد شد.

قوانین مهم گرجستان از دید تحلیل فضا برای صدور خدمات فنی و مهندسی و پیمانکاری به شرح زیر است:

 • قانون توسعه و ضمانت سرمایه‌گذاری
 • قانون گمرک
 • قانون مناطق آزاد
 • قانون بانک وبیمه
 • قوانین مالیاتی

 

مخابرات و اینترنت در گرجستان

استفاده از امكانات مخابراتی به یكی از روزمره‌ترین نیازهای جوامع بشری تبدیل شده و در مورد امور تجاری جایگاهی حیاتی دارد. از این رو، داشتن اطلاعات واقعی و عینی در مورد امكانات مخابراتی بازار هدف، سهم به‌ سزائی در تسریع تبادل اطلاعات و درنتیجه موفقیت جریانات تجاری دارد. بر این اساس لازم است شرح مختصری در مورد امكانات مخابراتی گرجستان را در نظر داشته باشید.

 

شبكه تلفن ثابت در گرجستان

شبکه‌ی تلفن ثابت در گرجستان از نفوذ مناسبی برخوردار است ولی مشاهدات عینی حاكی از آن است كه افراد ترجیح می‌دهند از تلفن همراه استفاده کنند. از سوی دیگر تمامی ادارات دولتی و اكثر دفاتر خصوصی به دستگاه فکس مجهزند اما به دلیل محدودیت‌های این سامانه مانند هزینه‌ی بیشتر و امنیت كمتر، ای‌میل بر فکس ترجیح داده می‌شود.

 

شبكه تلفن همراه در گرجستان

در گرجستان چندین اپراتور تلفن همراه وجود دارد، كه هر كدام دارای مزایا و معایبی هستند به نوعی كه حتی افراد بومی نیز به منظور بهره‌برداری از تمام مزایا معمولاً دو یا حتی سه اشتراك از اپراتورهای مختلف داشته و به صورت مقتضی از همه‌ی آنها استفاده می‌کنند. در این بخش سه اپراتور مهم معرفی و شرح مختصر معایب و مزایای هركدام از دید یك فعال اقتصادی ایرانی ارائه می‌شود:

1. بی لاین: یكی از اپراتورهای معروف است كه به علت پائین بودن تعرفه، تماس با ایران و همچنین سهولت تماس با ایران نزد فعالان ایرانی مقیم در گرجستان محبوبیت زیادی دارد. امّا بدلیل نداشتن سیستم 3G نمی‌توان از آن برای انتقال دیتا، اینترنت یا جی.پی.اس استفاده کرد. همچنین این اپراتور در ایران رُومینگ نمی‌شود و لذا افرادی كه مایل به كنترل حساب بانكی خود در گرجستان هستند نمی‌توانند پیامك تراكنش‌های بانكی خود در گرجستان را در ایران دریافت کنند.

2. ماگتی: از قدیمی‌ترین اپراتورهای تلفن همراه در گرجستان است. تعرفه‌ی تماس خارجی این اپراتور نسبت به «بی‌لاین» گران‌تر است امّا چون تنها اپراتوری است كه امكان رُومینگ آن در ایران وجود دارد، تمامی فعالان اقتصادی ایرانی كه در گرجستان حساب دارند و مایل به دریافت پیامك‌های نقل و انتقال وجوه هستند همچنین افرادی كه به‌تناوب در ایران و گرجستان اقامت دارند، معمولاً از این اپراتور استفاده می‌کنند.

3. ژئوسل: از نظر تعرفه گران‌ترین اپراتور است ولی به علت شبكه‌ی پوشش وسیع، سیستم 3G و سایر امكانات فراوان نزد افراد محلی از محبوبیت بالائی برخوردار است. از این رو در هنگام گرفتن توصیه برای خرید خط تلفن همراه، ژئوسل یكی از پیشنهادات افراد بومی است.

 

اینترنت در گرجستان

در گرجستان اینترنت نفوذ قابل ملاحظه‌ای در زندگی روزمره افراد دارد. تقریباً تمام خانه‌های اجاره‌ای به همراه آب، برق و گاز حتماً دارای اینترنت پرسرعت هستند ولو آنكه اشتراك تلفن ثابت نداشته باشند. امكان اشتراك اینترنت باسیم و بی‌سیم در اكثر شهرهای مهم توسط آی.اس.پی‌.های متعدد وجود دارد. بررسی‌های نگارنده حاكی از آن است تفاوت چندانی میان قیمت و سرعت و كیفیت خدمات ISPهای گوناگون وجود ندارد. باید در نظر داشت که در صورت نیاز به اخذ IP STATIC از ISPهای گرجستان، با شرایط معمول که در ایران متداول است، با در بسته مواجه خواهید شد. درحال حاضر بخشی از سرویس‌های عمومی از طریق اینترنت ارائه می‌شود و دولت در نظر دارد تا این سرویس‌ها را توسعه دهد. به عنوان مثال كلیه‌ی اسنادی كه در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می‌شوند مانند وكالت‌نامه‌های قانونی، اسناد نقل و انتقال و غیره، همگی از طریق اینترنت قابل رهگیری هستند. پسوند رسمی پایگاه‌های اینترنتی گرجستان ge است.

 

اقتصاد گرجستان

واحد پول گرجستان «لاری» نام دارد. در زمان تهیه این گزارش و در دوران کرونا، هر دلار آمریکا در حدود 3.46 لاری است. ذخایر ارز خارجی و طلای گرجستان در سال 2019 در حدود 3.6 میلیارد دلار بوده است. میزان کل صادرات کالا از گرجستان در سال 2018 برابر با 3362.1 میلیون دلار بوده است در حالی که میزان واردات این کشور 9122.3 میلیون دلار بوده است.

 

بررسی ریسک اعتباری گرجستان ازنظر سازمانهای بینالمللی

برای داشتن پیش‌آگهی مناسبی از فضای ریسک اعتباری گرجستان،نیاز است که این مورد از چندین مرجع استعلام شود. قاعدتاً بهترین مراجع آژانس‌های ضمانت صادرات هستند که با تلفیق اطلاعات مؤسسات بررسی ریسک کشوری، مانند «استاندارد اند پور»، «فیچ» و «مودی» با سایر اطلاعات و مؤلفه‌ها،اطلاعات دقیقی ارائه می‌کنند. ریسک اعتباری گرجستان Ba2 بوده است.

 

بررسی آماری واردات خدمات فنی و مهندسی در گرجستان

با عنایت به اینکه سیستم جامعی مانند HS در زمینه تجارت بین‌المللی، خدمات فنی و مهندسی وجود ندارد، لذا استخراج دقیق واردات خدمات فنی و مهندسی را نمی‌توان متصور شد. موثق‌ترین سیستم کلاسه‌بندی آماری خدمات فنی و مهندسی سرمایه‌گذاری که با سود بردن از اطلاعات تامین منابع مالی پروژه‌ها می تواند میزان حداقل واردات خدمات فنی و مهندسی کشوری را تعیین کند EBOPS نام دارد. باتوجه به این که بخش مهمی از پروژه‌های کلان گرجستان توسط بانک جهانی و بانک توسعه‌ی شرق اروپا تامین مالی می‌شود، آمار ارائه شده در نمودار پایین می‌تواند نمایه‌ای از آمار واردات خدمات برای پروژه‌های کلان بوده و قطعاً آمارهای واردات خدمات برای پروژه‌های کوچک و متوسط را نمی‌توان در محاسبات زیر جست‌ و جو کرد. از این روی آمار واقعی بیش از این ارقامی خواهد بود که در نمودار زیر نمایش داده می‌شود (مرجع: مرکز تجارت جهانی ITC).

 همچنین راه دیگر به دست آوردن تصویر دقیق‌تر از وضعیت بازار خدمات فنی و مهندسی، پروژه و سرمایه‌گذاری «بررسی واردات کالاهای ناظر برخدمات» مانند سیمان با استفاده از تخمین‌های اقتصادسنجی است. برای این منظور دو  کالای سیمان و هادی‌های الکتریکی مورد بررسی قرارگرفت و مشخص شد که:

 • گرجستان در سال 2010 معادل 534 میلیون دلار سیمان از کشورهای ترکیه و ایتالیا وارد کرده که این میزان نسبت به سال قبل 10% افزایش داشته است.
 • گرجستان در سال 2010 معادل 2188 میلیون دلار «هادی هوایی» از کشورهای ترکیه، جمهوری چک، اوکراین و بلاروس وارد کرده که این میزان نسبت به سال قبل 16% افزایش داشته است (مرجع: ITC).

نتیجه آنکه آمار خرید خدمات فنی و مهندسی و همچنین کالاهای ناظر بر خدمات، سیر افزایشی را نشان می‌دهد. در کنار این داده‌های مثبت ناظر بر ایجاد فرصت برای بازار خدمات فنی و مهندسی، نکات هشدار دهنده‌ای نیز وجود دارد که از دیدگاه راهبردی تهدید محسوب می‌شوند: حضور کشورهای جدید در بازارخدمات فنی گرجستان (مانند مصر) علاوه بر حضور کشورهایی که قبلاً خود وارد کننده‌ی خدمات فنی و مهندسی از ایران بوده‌اند (مانند جمهوری آذربایجان). این امر خود مؤید نیاز به بازنگری جدید و آنی، تحلیل رقبا و انتخاب استراتژی‌های نفوذ و رقابت در بازار خدمات گرجستان است.

 

ثبات قوانین مالیاتی در سال‌های اخیر در گرجستان

جدول زیر نشان دهنده میزان مالیات گرجستان می‌باشد.

تعلق

عنوان مالیات

15 %

Corporate profit Tax

مالیات بر سود شرکت‌ها

18 %

Value Added Tax

مالیات بر ارزش افزوده

0%, 5%, 12%

Custom Tax-Import

مالیات گمرکی

1 %

Property Tax

مالیات بر دارایی

20 %

Personal Income Tax

مالیات بر درآمد اشخاص

 

بررسی نوسانات قیمت زمین

بر اساس قوانین جاری در گرجستان انتقال قطعی و صد در صد هرگونه زمینی به اتباع خارجی (به جز زمین‌های کشاورزی) بلامانع است، و با توجه به نرخ ریسک و همچنین نرخ تورم امروزه افراد زیادی برای خرید زمین از اقصی نقاط اروپا نگاهی به گرجستان دارند. از سوی دیگر افزایش فزاینده‌ی قیمت واحدهای و مسکونی آپارتمان حقیقتی است که نمی‌توان انکار کرد. این افزایش قیمت به نوعی است که پیش‌فروش‌ها تا مترمربعی 750 دلار نیز در تفلیس به چشم می‌خورد، چیزی که قبلاً محال بود. برآیند موارد فوق‌الذکر و عوامل ریز و درشت دیگر موجب رشد فزاینده‌ی قیمت زمین شده است که خود می‌تواند در آینده نرخ تورم و سایر مؤلفه‌های اقتصادی را تحت‌الشعاع قرارده ولی به هر تقدیر بر عطش خرید زمین توسط خارجیان در منطقه زیاد است.

 

شاخص‌های آزادی اقتصادی گرجستان

بررسی روند تغییرات آزادی اقتصادی، به عنوان شاخصی برای باز بودن میدان فعالیت بخش خصوصی می‌تواند اطلاعات مفیدی در اختیار سرمایه‌گذاران بخش خصوصی قرار دهد. رتبه‌ی آزادی اقتصادی گرجستان در سال 2019 برابر 7.49 بود که اقتصاد این کشور را به 12مین کشور آزاد در سال 2019 رساند. در دهه اخیر، شاخص فساد، هزینه‌ی دولت، آزادی کسب‌وکار، و آزادی پولی نیز کاهش نشان می‌دهند. در منطقه‌ی اروپا، گرجستان دارای رتبه‌ی شانزدهم در بین 43 کشور و نمره‌ی آن در این شاخص از میانگین جهانی بالاتر است. گرجستان به وضعیت «غالباً آزاد» رسیده است. اقتصاد گرجستان از نظر بعضی سیاست‌های کلیدی بسیار خوب عمل کرده است. اصلاحات قابل توجهی برای ارتقای اثربخشی مقررات، پیاده شده و سیاست‌های بازار آزاد و نرخ پایین مالیات‌ها حفظ شده است. با وجود انقباض شدید ناشی از اشغال روسیه، رکود اقتصاد جهانی و شیوع کرونا اقتصاد گرجستان الاستیسیته‌ی بالایی در کلیت خود نشان داده است.

وجود ضعف نهادین در دو حوزه، تعهد بیش‌تری را در اصلاحات طلب می‌کند. رتبه‌ی گرجستان در حوزه‌ی فساد اداری و حفاظت از حقوق دارایی‌ها، پایین‌تر از میانگین جهانی است و اصلاحات نیم بند هنوز موجب بهبود قابل توجهی نشده است. به‌علاوه، هزینه‌های عمومی به عنوان بخشی از GDP در حال رشد و تراز بودجه نیز منفی بوده است.

 

منابع معدنی و معادن گرجستان

معادن و استفاده از منابع معدنی در گرجستان رشد چشم‌گیری نداشته است. تنها یك شركت مهم در بخش معدن گرجستان به نام «مادنولی»كه عملاً بخشی از «ژئو پرو ماینینگ» است فعال است. زمینه‌ی فعالیت این كمپانی استخراج و استحصال فلزات رنگی عمدتاً مس و طلا است.

مهمترین مجتمع فولادی گرجستان از زمان شوروی سابق «روستاوی» نام داشته كه پس از فروپاشی به «شركت سهامی فولاد گرجستان» تغییر نام داده است. این شركت در سال 2007 توسط شركت «تیمز لیمیتد» انگلیس خریداری شد. اما به علت مشكلات ناشی از ملی شدن آن و همچنین مسائل حقوقی در دادگستری گرجستان ، هنوز به خریدار تحویل نشده و چشم‌انداز خوبی نیز از تحویل آن وجود ندارد. ناگفته نماند كه در سال 2009 شركت «اوراسیا استیل هندوستان» راه‌اندازی یك واحد نورد فولاد به ظرفیت 200 هزار تن درسال را در شهر «كوتایسی» آغاز کرد.

تماس مستقیم به شماره های زیر از ایران رایگان

مشاور حقوقی دفتر تهران 02191015777

مشاورین حقوقی دفتر گرجستان

مشاور حقوقی و کیفری598852000-995+whatsapp گرجستان در یک نگاه (درباره گرجستان)

مشاورین حقوقی دفتر ترکیه

مشاور حقوقی و کیفری5544897079-90+whatsapp گرجستان در یک نگاه (درباره گرجستان)

  تماس از طریق واتس آپ، امکان پذیر می‌باشد.

جدیدترین اخبار گرجستان

9ecd376e5371efaef9aad9bc9143aed8_XL_64x64 گرجستان در یک نگاه (درباره گرجستان)

گرجستان در رتبه 41 از 180...

با توجه به شاخص میزان فساد در سال 2018، گرجستان ام...

0b1ad7a7b79268a1f4558db78e092446_XL_64x64 گرجستان در یک نگاه (درباره گرجستان)

بازداشت 16 نفر به اتهام پ...

به گفته وزارت امور داخله، 16 نفر در ارتباط با انتش...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

ما را در توییتر دنبال کنید