Birth_in_georgia1 تابعیت گرجستان از طریق تولد فرزند

تابعیت گرجستان از طریق تولد فرزند

چاپ

امتیاز کاربران

rating_star تابعیت گرجستان از طریق تولد فرزندrating_star تابعیت گرجستان از طریق تولد فرزندrating_star تابعیت گرجستان از طریق تولد فرزندrating_star تابعیت گرجستان از طریق تولد فرزندrating_star تابعیت گرجستان از طریق تولد فرزند
 

یکی از راه‌های اخذ اقامت و تابعیت در بسیاری از کشورها تولد می‌باشد. با توجه به قوانین مدنی و تدوین شده‌ در هر کشور معمولا اجازه اقامت دائم کشور و خدمات شهروندی به شخص متولد شده، داده می‌شود. برای مثال قوانین کشور ایران به این نحو تنظیم شده است که اگر فرزند مرد ایرانی در هر کجای دنیا به دنیا بیایید از تابعیت ایران و شناسنامه‌ ایرانی برخوردار خواهد شد. اگر فقط مادر شخص، ایرانی باشد و حتی در ایران به دنیا بیاید متاسفانه از تابعیت ایرانی برخوردار نمی‌شود. در حقیقت اصل تابعیتی ایران انتقال تابعیت از طریق خون و آن هم از طرف پدر در نظر گرفته می‌شود. در ادامه اخذ اقامت گرجستان از طریق تولد فرزند را بررسی مینماییم.

قوانین تابعیت و اقامت گرجستان با تولد فرزند

شهروندی گرجستان، پیوندی قانونی یک فرد با کشور گرجستان است. شهروندی گرجستان با رویه ساده شده به شخصی اعطا می‌شود که با یک شهروند گرجستان ازدواج کرده است و بدون وقفه و قانونی به مدت 2 سال قبل از ارسال درخواست در گرجستان اقامت داشته باشد. علاوه بر این، فرد ملزم به دانستن زبان دولتی، تاریخ گرجستان و قانون اساسی گرجستان است. باید توجه داشت با تولد فرزند در گرجستان تنها اگر یکی از والدین فرزند متولد شده تابعیت کشور گرجستان را داشته باشد، فرزند نیز شهروند قانونی گرجستان شناخته می‌شود. یکی دیگر از قوانین کشور گرجستان در باب تابعیت گرجستان از طریق تولد فرزند این است که اگر پدر و یا مادر گرجی فرزند خود را در خارج از این کشور به دنیا بیاورند، در صورتی که خود تابعیت گرجستان را داشته باشند، می‌توانند بعد از بازگشت به گرجستان تابعیت فرزند خود را دریافت نمایند.

کشور گرجستان نیز دارای تابعیت از طریق والدین است، به این معنی که چنانچه یکی از والدین شهروند و یا تبعه گرجستان باشد فرزند مشمول قانون اقامت گرجستان از طریق تولد فرزند شده و می‌تواند تابعیت گرجستان را بدست آورد.

نامه درخواست برای تعیین شهروندی گرجستان را می‌توان به صورت شخصی یا از طریق نماینده قانونی به شعبات آژانس توسعه خدمات عمومی، یا یکی از مراکز انجمن ارائه داد. افرادی که در خارج از گرجستان زندگی می‌کنند می‌توانند به یک هیئت دیپلماتیک یا دفتر کنسولگری گرجستان در خارج از کشور مراجعه کنند یا به صورت آنلاین از طریق خدمات از راه دور آژانس توسعه خدمات عمومی درخواست دهند.

 

مراحل ثبت درخواست و دریافت گواهی تولد فرزند در گرجستان

تولد تمامی افراد در گرجستان باید ثبت گردد. درخواست صدور گواهی تولد در گرجستان، می‌تواند به تمامی شعبات و نمایندگی‌های سازمان خدمات عمومی گرجستان ارائه گردد. بلافاصله پس از به دنیا آمدن کودک، مسئولین مربوط و صلاحیت‌دار، تولد وی را ثبت می‌کنند و برای وی شناسنامه صادر می‌کنند.

 

برای ثبت تولد در گرجستان، والدین ازدواج کرده می‌بایست مدارک زیر را ارسال نمایند:

 

برای ثبت تولد کودک در گرجستان، والدینی که ازدواج نکرده‌اند می‌بایست مدارک زیر را ارسال نمایند:

 

برای ثبت تولد فرزند در گرجستان به سرپرستی مادر، مدارک زیر باید ارائه گردد:

ثبت تولد در گرجستان همان روز ارائه درخواست ثبت و صدور گواهی تولد بدون هزینه ارائه می گردد.